Life StyleRozhovory

Ako zvláda súčasnú situáciu nezávisé vydavateľstvo Season Of Mist?

Jessica Otten, Season Of Mist

Dnes sa dá povedať, že viaceré väčšie vydavateľstvá zamerané na metalovú hudbu, boli predané nadnárodným spoločnostiam a tie určujú pravidlá pre ich fungovanie. Avšak stále je tu pár takých, ktoré sú sami sebe pánom a ich rozhodnutia robia často krát aj na základe pocitu a lásky k hudbe. Medzi takéto vydavateľstvá patrí aj Season Of Mist, ktoré má svoju základňu vo Francúzsku. Súčasná situácia vo svete je silne poznačená pandémiou ochorenia Covid-19 a tá tvrdo zasiahla aj hudobný priemysel vo všetkých jej odvetviach. Nielen kapely, kluby, promotérov, médiá, ale aj hudobné vydavateľstvá. Zaujímalo ma, ako to zvládajú práve v tejto nezávislej spoločnosti a preto som kontaktoval Jessicu Otten, ktorá je jednou z hlavných postáv marketingového oddelenia Season Of Mist v Európe a porozprávali sme sa o všeličom možnom.

Ahoj Jessica, v prvom rade dúfam, že si počas týchto ťažkých dní zdravá a v bezpečí… Aká je momentálna situácia nezávislého vydavateľstva Season of Mist? Ako veľmi táto pandémia ovplyvnila chod vydavateľstva a jeho podnikanie?
Ďakujem, som živá a zdravá. Popravde, ani sama neviem, kde mám ohľadom tejto situácie začať. Za krátky čas sa toho toľko zmenilo, že ani sama nedokážem pochopiť, čo sa deje a aký celkový reálny dopad mala táto pandémia na vydavateľstvo. V našich pobočkách sa toho momentálne deje veľmi veľa. Možno o tom nevieš, ale Season of Mist má dokopy tri pobočky – jedna sa nachádza vo Francúzsku (spolu so skladom pre EÚ), ďalšia je v Spojených štátoch a posledná, kde pracujem ja, je v Holandsku. Pár posledných týždňov bolo dosť náročných. Najprv boli zasiahnuté pobočky vo Francúzsku a Holandsku, americká pobočka bola v tomto “pozadu” o dva týždne. Hneď ako sa objavili prvé prípady nákazy v Európe bola okamžite pozastavená celá distribúcia aj produkcia. To znamená, že už viac nemôžeme distribuovať naše vydania do obchodov. Je to dosť veľká šlamastika, pretože SoM je distribútorom pre Francúzsko. To znamená, že nedistribuujeme len „naše” vydania, ale aj vydania iných vydavateľstiev, či už malých alebo veľkých. Taktiež bola okamžite zasiahnutá aj produkcia, takže sme museli odložiť dátumy vydania takmer všetkých fyzických albumov. Týmto odkladom sme dosť zariskovali, pretože sami nevieme, kedy sa distribúcia znova obnoví, ale zatiaľ to vyzerá dosť nádejne. Produkcia sa znova pomaličky rozbieha. Čo sa týka mojej práce, teda práce na propagácii, mali sme dosť veľa vydaní, na ktorých sme pracovali, ako napríklad na novinkách od BENIGHTED, ABYSMAL DAWN a tak ďalej. Nanešťastie kvôli drastickému zníženiu príjmov môžeme ja a moja kolegyňa Laetitia pracovať z domu len tri hodiny denne. Aj francúzska pobočka pracuje prevažne z domu a práca v sklade funguje na smeny. Jediná vec, ktorá teraz v podstate prináša príjem je E-shop, takže nemôžeme riskovať, že sa všetci ľudia pracujúci v sklade naraz nakazia. Našťastie nám bude v nasledujúcich mesiacoch holandská vláda pokrývať naše ušlé príjmy, takže momentálne opäť pracujeme na oddelení reklamy na plné obrátky, aby sme stíhali vydať naše naplánované vydania a aj plány do budúcnosti.

Carach Angren – Franckensteina Strataemontanus

Zapríčinila táto kríza aj odloženie pre vás tohtoročne najdôležitejšieho vydania? Mám na mysli nový album CARACH ANGREN.
Áno, máš pravdu! Nový album kapely CARACH ANGREN bol jednou z našich hlavných priorít a už v roku 2019 sme začali pripravovať a plánovať niekoľko vecí. Už v januári sme absolvovali tri počúvacie sedenia pre médiá a pred pár mesiacmi sme zverejnili prvú skladbu z albumu. Vo februári nám oddelenie produkcie oznámilo, že kvôli vírusu, ktorý bol v tom čase stále len v Ázií, bude fyzické vydanie oneskorené. Naše oddelenie vytvorilo pár naozaj skvelých vecí, napríklad špeciálne digiboxy obsahujúce tetovania, šatky a vlajky, ktoré by nebolo možné vyrobiť načas. Preto sme sa vtedy rozhodli, že celú produkciu albumu presunieme do Európy. Veď čo by sa mohlo pokaziť, všakže? Avšak čoskoro boli zavreté všetky továrne aj u nás a boli sme prinútení vydanie albumu odložiť. A pretože sme len teraz začali s propagáciou albumu, rozhodli sme sa odložiť aj jeho digitálne vydanie.

Tieto dni ti možno poskytli priestor na vypočutie nových nahrávok od kapiel, ktoré sa snažia dostať zmluvu od Season of Mist. Ako to u vás vlastne funguje? Ako vážne to beriete? Vypočuješ si všetko, čo ti kapely pošlú?
Ako som už spomenula, pracujeme len tri hodiny denne podľa určitých plánov, takže náš „inbox na demá” sme prestali kontrolovať medzi prvými. Tiež by nebol teraz dobrý nápad podpisovať zmluvy s novými kapelami z dôvodu nevypočítateľnosti finančných zdrojov. Avšak osobne som vždy mala veľmi rada náš „inbox” a vždy sa v ňom pohrabem, keď mám nejaký čas. Ľudia môžu posielať svoje demá na emailovú adresu uvedenú na našom webe a tie potom následne skončia v našom inboxe, ku ktorému má prístup len pár ľudí zo Season of Mist. Vždy ich berieme vážne, no musíš sa naučiť rozoznať zlé veci od tých naozaj kvalitných. Ak ľudia dodržiavajú pravidlá uvedené na našej webovej stránke, tak si vypočujeme takmer všetko. To znamená, že ak email obsahuje nejaký zvláštny link na stiahnutie, to sa týka aj webtransferingu, tak ho ani neotvoríme a okamžite putuje do koša. Osobne si prezerám linky aj na YouTube a Soundcloud, hoci ich na našej stránke nespomíname. Stane sa len zriedkavo, že nájdeš niečo, čo upúta a udrží tvoju pozornosť, ale ak niečo také nájdeš, je to vždy skvelé. Ak niekto z nás nájde niečo zaujímavé, pošleme si to medzi sebou, teda medzi ľudí s rôznymi hudobnými preferenciami, a zozbierame názory. Potom to posunieme šéfovi a dúfame v pozitívny výsledok. Nakoniec si pozrieme všetky emaily, ale je to na kapele samotnej, aby spravila prvý dojem. Je tu tiež možnosť priamo kontaktovať niektorého z nás, no to neznamená, že si nás náhodne pridávajú ľudia na Facebooku a potom nás len spamujú. Všetko je to o networkingu, teda o vymieňaní informácií.

Čo je podľa teba najdôležitejšie, aby ste sa na základe demo nahrávky rozhodli vydať album neznámej kapely? Mohla by si nám povedať, aké kapely ste vydali týmto spôsobom?
Tu v Season of Mist, a práve pre toto mám našu spoločnosť tak rada, náš šéf podpíše čokoľvek, čo sa mu zapáči. Podpíše zmluvy s kapelami či už známymi alebo neznámymi. Kvalitná hudba, a nie len nahrávka, je vždy prvoradá, pretože je základom pre každú kapelu. Môžeš mať skvelé fotky, videá, obrovský rozpočet alebo prísnych manažérov, ak máš zlé základy a tvoja hudba nedokáže nič vyjadriť, tak zlyháš. Môj šéf podpíše zmluvy s kapelami, pri ktorých cíti, že majú kvalitu, no niekedy sa s ním o tom aj pohádame. Povieme mu, aby nepodpisoval zmluvu s nejakou kapelou kvôli hudbe, žánru a iným veciam, ale jemu na tom nezáleží…. On pri tej hudbe niečo cítil a tak zariskuje. Dá kapele možnosť ukázať sa. Úžasným príkladom je kapela MORA PROKAZA. Poslali nám mail obsahujúci len link na YouTube a popis v dvoch vetách. V momente ako sa spustilo video, sme si s kolegyňou Laetitiou vymenili pohľady na štýl “Čo to dopekla je?”. Ukázali sme to video aj šéfovi a on sa im okamžite ozval. Podarí sa im zviditeľniť? Netuším, zaberie to veľa času. Je to riziko, ktoré je Season of Mist ochotné podstúpiť, avšak nie všetky vydavateľstvá to tak robia, pretože si chcú byť isté určitými “výsledkami”.

Mora Prokaza – Check It

Ďalšou skvelou kapelou, ktorú pripravujeme, je GAEREA. Kamarát mi poslal ich nový album ešte predtým, než si začali hľadať vydavateľstvo a bolo to fenomenálne, takže som ho okamžite poslala šéfovi. Ich album bude tiež vychádzať v tomto roku.

Už sme spomenuli vydanie albumu od CARACH ANGREN, avšak tento rok vychádzajú aj iné silné albumy. Napríklad od GREEN CARNATION a …AND OCEANS. V oboch prípadoch ide o kapely, ktoré vydávajú album po veľmi dlhej dobe. Neobávali ste sa toho, keď ste pristúpili na vydanie ich albumov?
Popravde, na začiatku som sa trochu obávala. Keď sme s nimi podpisovali opätovne zmluvu, bála som sa, že ich ľudia nebudú (viac) poznať. Avšak album sme si vypočuli v predstihu a úplne nás uchvátil. Za mňa osobne je album od …AND OCEANS jedným z mojich najobľúbenejších za rok 2020!

…and Oceans – Five Of Swords

Môžeš nám povedať viac o ďalších zaujímavých veciach, ktoré plánujete na tento rok?
Samozrejme! Ale stále máme veľa neistôt ohľadom reálnych dátumov vydania. Ako pravdepodobne chápeš, celá hudobná scéna je v podstate reťazec podobný potravinovému reťazcu. Ak z neho odoberieš čo i len jednu vec, bude to mať dopad na celý reťazec. Zoberieš možnosť fotenia a stratí sa možnosť propagovania. Zoberieš možnosť ísť na turné a vytratí sa príjem na vytvorenie dizajnu pre merch a tým pádom aj rozpočet na nahrávanie. Všetko je so všetkým prepojené. Avšak vytvorili sme úplne nový plán na obdobie od teraz až do konca roka a zahrňuje veľké aj malé veci. Napríklad pripravujeme nový album od SÓLSTAFIR, ale aj od CARNATION. Pripravili sme si rozpis tak, aby sa dostalo na každú kapelu. Pár z nich sme už presunuli na ďalší rok, pretože ich štúdia nie sú teraz prístupné. No myslím si, že mnoho z našich umelcov už teraz píše novú hudbu, pretože sú v karanténe. Rok 2021 bude veľmi rušný!

Súčasťou vydavateľstva Season of Mist je aj sub-label s názvom „Underground Activists“ zamerané na skutočnú undergroundovú scénu. Mohla by si povedať niečo o jeho aktivitách?
Ach áno, naše oddelenie “SUA”. Ako som vravela už predtým, Season of Mist sa zaoberá rozličnými štýlmi a žánrami. Okrem našich pravidelných žánrov ako sú black a death metal, tu máme aj ľudovú hudbu od kapely HEILUNG, avantgardnú hudbu od THY CATAFALQUE a progresívny pop od VOYAGER. Je to veľa rôznych umelcov potrebujúcich rozličné prístupy. Obzvlášť sa to týka undergroundových kapiel, pretože potrebujú iné promo kampane, alebo digitálne stratégie. Práve pre tieto vydania ohľadom undergroundovej scény vzniklo naše spolu-vydavateľstvo „Underground Activists“. To ale neznamená, že kapely nie sú známe, alebo ich kvalita je zlá, jednoducho spadajú do inej kategórie. Vyzeralo by to zvláštne, ak by sme mali reklamy na VOYAGER, ktorý sa zaoberá progresívnym popom a využíva čo najviac farieb, hneď vedľa tých na vydania od REVENGE. Undergroundové kapely si vyžadujú inú pozornosť. Ich fanúšikovské základne sú veľmi lojálne a musíme ich rešpektovať, pretože niektorým z nich by sa mohlo zdať, že kapela sa „zapredala”, ak podpíšu ako undergroundová metalová kapela zmluvu s vydavateľstvom. Pre SUA máme aj iné výrobné plány. Vydávame viac limitovaných edícií, viac kaziet a extrémneho merchu. Snažíme sa uspokojiť všetkých metalových fanúšikov bez toho, aby sme sa k všetkým kapelám správali rovnako. Samozrejme, myslím to v dobrom slova zmysle.

Thy Catafalque – Embersólyom

Za ako veľmi dôležitú považuje Season of Mist digitálnu distribúciu hudby? Pravdepodobne to je budúcnosť celého priemyslu…
Máš pravdu, naša digitálna distribúcia je naozaj dôležitá. Je to mocný nástroj, ktorý nám pomáha obzvlášť pri propagácii. Kedysi by si šiel do svojho miestneho obchodu s hudbou a prezrel by si si pár albumov. A keby sa ti páčili, tak by si si ich kúpil, však? Ja vidím digitálne platformy ako novodobé obchody s hudbou. Je to skvelý spôsob, ako nadchnúť ľudí a ako sa zoznámiť s novými umelcami a albumami. Momentálne sú ich najdôležitejším prvkom playlisty. Veľa ľudí ich má len tak zapnuté v pozadí, kým na niečom pracujú. Aj ja som cez tieto playlisty narazila na mnoho odlišných kapiel a neskôr si kúpila ich vinylové platne, milujem totiž vinylovky. Avšak pridávať do playlistov vlastné skladby je dosť zradné a hoci ponúkajú pestrú škálu hudby, nikdy by si nemal prestať pátrať po nových veciach z undergroundu. Nenechaj nikoho, aby ti vravel, čo máš počúvať bez toho, aby si sám nepátral po zaujímavých kapelách. Mohol by si prísť o skvelú hudbu.

Na druhej strane ste jedným z vydavateľstiev, ktoré sa zameriava najmä na fyzické nosiče v podobe rôznych limitovaných edícií. Cítim z toho starú dobrú školu. Rozmýšľam, či návrat vinylových platní a zvýšenie dopytu fanúšikov po fyzických albumoch, je stále dostatočne silné na to, aby táto forma podnikania prežila.
To ukáže jedine čas. Kto by si bol niekedy pomyslel, že vinylové platne sa vrátia po tom, ako v deväťdesiatych rokoch ich popularita úplne upadla? Alebo že sa vrátia kazety po tom, ako sme ich na dlhé roky zavrhli? Podľa môjho názoru, je to všetko nepredvídateľné a len čas nám ukáže, čo sa udrží a čo nie. No mám dosť silnú predtuchu, že fyzické albumy sa nikdy úplne nevytratia. Zbierať veci a vždy sa snažiť získať viac, máme v povahe. Podľa mňa je to o premýšľaní, ako sa zviditeľniť. Len nedávno som si kúpila vinylovú platňu od IGORRR, ktorá má na okrajoch malinké zvieratká. Keď sa otáča vyzerá to, akoby tie zvieratká utekali. Je to brilantné. To isté platí aj pre vinylovú platňu od THE BLACK DAHLIA MURDER naplnenú slizom. Všetko je to čoraz viac o zážitku než o hudbe samotnej a to je naozaj skvelé!

Green Carnation – Leaves of Yesteryear

Čo sa týka propagácie, si jedným z najdôležitejších ľudí v Season of Mist. Nedávno si na sociálnej sieti Facebook zdieľala, že na nej končíš. Je to vôbec možné pri tvojej práci? Čo stálo za tvojim rozhodnutím?
To je od teba naozaj milé! Samozrejme to nemám na starosti len ja, ale mám mnoho kolegov z marketingového oddelenia, ktorí majú veľa znalostí z iných sfér. Napríklad Laetitia má veľké množstvo znalostí ohľadom undergroundovej hudby a môj americký kolega má zase obrovskú sieť kontaktov. Máme tiež mnoho kolegov, ktorí vypomáhajú v rôznych častiach sveta.
Naozaj som sa vzdala Facebooku. Chvíľu mi trvalo, kým som sa k tomu prinútila, pretože ako vravíš, je veľmi dôležité ako prezentujem seba, ale aj ako na ňom zvládam aj naše reklamné kampane. Ale nakoniec bolo rozhodnutie veľmi ľahké. Na osobnej úrovni mi Facebook neprinášal žiadnu radosť a aj tak som bola na ňom závislá. Dokonca až v takej miere, že si dovolím povedať, že to bolo v môj neprospech. Neveril by si, aké obrovské množstvo súkromných správ som dostala, keď som si zmazala Facebook. Ľudia mi písali, že aj oni by s ním chceli skončiť a tiež si so mnou chceli vymeniť čísla aj emaily, aby sme zostali v kontakte. Bol to jeden z vedľajších efektov, ktoré som nečakala a vďaka tomu som teraz v lepšom kontakte s viacerými ľuďmi bez toho, aby som sa cítila zle. Popravde som na Facebooku sledovala len hudbu, ale musela som sa k nej dostať cez veľa „odpadu”, napríklad cez rôzne výzvy od množstva ľudí alebo cez statusy, v ktorých ľudia presadzovali svoje čudné názory. Nikoho to predsa nezaujíma! Počas tejto pandémie sa ukázalo, aké prázdno máme vo svojich životoch. Vymazaním svojho účtu som chcela sama sebe pripomenúť, že práca v tomto priemysle nie je taká ľahká, ako fungovanie ľudí na Facebooku, kde si všetci myslia, že si ťa pridajú a ty budeš automaticky počúvať, čo ti hovoria. Ľudia, ktorí sa predvádzajú s tým, koľko dokážu spraviť push-upov alebo robia rozhovory sami so sebou, sú ukážkou narcizmu najhrubšieho zrna. A toho sa ja zúčastňovať nechcem. Spolu so Season of Mist máme špeciálny účet zameraný na propagáciu, ktorý používam na postovanie a propagovanie stránok Season of Mist, alebo kapiel. Takže či je možné vykonávať moju prácu aj bez účtu na Facebooku? Určite áno a možno dokonca lepšie.

Vieš si predstaviť, čo by sa stalo so spoločnosťou, ak by sa z nejakého dôvodu vypol internet, alebo by sa ukázalo, že je nebezpečný?
Nedávno som sa o tom bavila s mojou kamarátkou. Rozprávali sme sa o víruse a o tom, že niektoré veci boli zrušené a povedala mi, že z toho trošku panikári. Tak jej vravím, že v momente, ako prestane internet fungovať, má okamžite nasadnúť do auta a prísť ku mne. Som pevne presvedčená, že behom pár dní by to šlo od desiatim k piatim a ľudia by začali ukazovať svoju pravú tvár.

Nakoniec sa chcem spýtať, či máš nejakú správu pre našich čitateľov?
Ďakujem, že podporujete hudobnú scénu a hlavne tú v Česku a na Slovensku! V týchto zlých časoch robíme všetci čo môžeme. Každý má vždy nejakú účasť na metalovej scéne a teraz prišiel ten čas, aby bola účasť ešte väčšia. Miluješ vinylové platne? Odporuč ich niekomu inému. Si zvukový technik? Namixuj niečo online. Zbožňuješ festivaly? Pošli kapele, kvôli ktorej si chcel ísť na festival, správu. Pretože všetci pekelne potrebujeme, aby sme udržali hudobnú scénu nažive!

Dodo Ďatel
Preklad: Barbora Šoporová


Jessica je okrem pôsobenia vo vydavateľstve Season Of Mist súčasťou aj dvoch metalových kapiel:
BLEEDING GODS (basgitara) a DICTATED (gitara).

Related Articles

Back to top button