Aktuality

Floor Jansen o koncertných plánoch v súvislosti s korona krízou.

Nightwish, 2020, foto: Tim Tronckoe

V jednom z najnovších rozhovorov sa frontmenka NIGHTWISH, Floor Jansen, rozhovorila aj o koncertných plánoch a možnostiach v súvislosti s aktuálnou krízou spôsobenou koronavírusom a ochorením Covid-19. Ako iste viete, takmer všetky letné festivaly a turné po celom svete, ktoré sa mali konať toto leto, už ohlásili zrušenie alebo presunutie svojich podujatí. Floor povedala: “Myslím, že nikto okrem vedcov a možno ani oni, zatiaľ nevedia, kedy tomuto všetkému bude koniec. Nikto z nás takúto pandémiu doteraz nezažil a je jasné, že v najbližšom období zatiaľ nebude na toto ochorenie liek. A povedala by som, že kým ho mať nebudeme, je veľmi ťažké predpovedať budúcnosť zhromažďovania sa veľkého počtu ľudí – teda aj festivalov a veľkých koncertov. Naše európske koncerty sú naplánované pre 7 – 17 tisíc ľudí a dnes ešte stále na dennom poriadku umiera veľké množstvo ľudí.”

“Povedala by som, že je myslieť si, že na jeseň alebo v zime budeme v pohode a život bude ako predtým, je len zbožné prianie,” pokračovala Floor. “Nechcem byť pesimistka, ale naozaj si nemyslím, že je to možné. A keďže nevieme, ako sa veci budú vyvíjať, je taktiež veľmi náročné plánovať “plán B”, pretože všetko sa posúva na neskôr. Teraz sme mali byť v Číne. Onedlho sme mali skočiť na lietadlo a letieť do Mexica na turné po Latinskej a Južnej Amerike, potom malo nasledovať Rusko. A je veľmi pravdepodobné, že aj turné v Severnej Amerike bude odložené.”

Ale najdôležitejšie – a naozaj by som to všetkým chcela zdôrazniť – je naše zdravie, pokračovala. „Ak máme dar dobrého zdravia, nemôžeme sa v súčasnosti sťažovať na nič. Je to potvrdením skutočných hodnôt života a práve to nás udržiava zdravých. Ak máš zdravie, skvelé. Nemôžeš sa sťažovať na karanténu. Áno, je to možno nepohodlné, ale tiež nám to ponúka priestor, robiť všetky druhy vecí, na ktoré nikdy nemáme čas. Je lepšie len tak posedávať, a možno si to dokonca užívať. Alebo napríklad sa naučiť nový jazyk alebo pozerať svoj obľúbený film (znova). To je stále luxus v porovnaní s ochorením alebo všetkými možnými hrôzami, ktoré sa stále môžu ešte vyskytnúť.”

Nightwish – Noise

“Takže, radšej si to teraz odsedím, kľudne až do budúceho leta a budem vedieť, že to všetko je preč a môžeme opäť žiť v dobrom zdraví a bezpečí, než by sme veci unáhlili. A ak to znamená, že musíme s týmto druhom podujatí počkať, pokým nebudeme mať vakcínu, tak nech tak je. Pretože v tejto chvíli nemôžeme povedať nič rozumnejšie, než to, že “plán B” nemôže byť nič iné, len to, že budeme normálne hrať.”

“Je to samozrejme veľmi frustrujúce ostať uväznený doma a nehrať koncerty, ale z môjho osobného hľadiska sa zameriavam na veci, ktoré môžem robiť. V mojom prípade si vychutnávam to, že som so svojim mužom a dieťaťom oveľaviac, než býva zvyčajne možné,” dodala Floor. “Sme spolu doma a to je nám vzácne. Kým nebudeme vedieť nič nové, ostaneme doma a budeme dúfať, že ani my, ani naši blízki neochorejú.”

Floor spoločne s Troyom Donockleyom poskytli rozhovor aj nášmu magazínu a nájdete ho v štvorstranovom prevedení v aktuálnom čísle (57). Taktiež je v aktuálnom čísle aj plagát Floor Jansen. Časopis si môžete kúpiť v našom obchode.

Related Articles

Back to top button