Reportáže

Misia „The Metal Commandments“ splnená

Malevolent Creation (USA), Witchmaster (PL) - štvrtok, 14. septembra 2023 o 20:30 hod., Rokac, Jablunkov

Americká death metalová formácia MALEVOLENT CREATION je po roky známym pojmom na metalovej scéne, veď svoj zrod datuje ešte do roku 1986, kedy kapela začínala ešte pod názvom RESTHAVEN. Už o rok neskôr však dostala aktuálny názov a na svojom konte má trinásť plnohodnotných štúdiových albumov, ten posledný z roku 2019. Skupina pôvodne z Buffala (New York), neskôr z Fort Lauderdale (Florida), prešla viacerými (aj kritickými, Brett Hoffmann R.I.P.) zmenami, no pevná vôľa jednotlivých členov poháňa kapelu stále vpred. Už minulý rok to bolo zjavné pri dvoch vystúpenia v Českej republike (Obscene Extreme a Brutal Assault.

V septembri sa kapela opäť vrátila do ČR a konkrétne 14. septembra 2023 vystúpila v obľúbenom klube Rokáč (Rock Café Southock) v Jablunkove v sprievode poľskej black/thrash metalovej kapely WITCHMASTER. Zatiaľ čo MALEVOLENT CREATION je u mňa legenda, kapelu WITCHMASTER som poznal iba podľa názvu, hoc v nej pôsobí alebo pôsobilo množstvo zvučných mien z kapiel ako BEHEMOTH, CHRIST AGONY, ARKONA, AZARATH a pod.

Do klubu sme dorazili krátko pred začiatkom, no priznám sa, očakával som oveľa väčšiu návštevnosť, hoc bol štvrtok (na Slovensku bol na druhý deň sviatok). Krátko po pol deviatej večer koncert bez nejakých okolkov rozbehla kapela WITCHMASTER. A keď píšem rozbehla, tak to myslím doslova. Priamy nával muziky od podlahy, pričom si kapela svoj set nekrátila ani nejakými „kecami“ medzi skladbami. Skrátka názov skladby a valili ďalej. Ako som už uviedol, kapelu som poznal iba podľa názvu, nie na základe hudby, takže pre mňa to bolo veľmi milé prekvapenie. Mám rád nekompromisnú muziku, ktorá sa na nič nehrá a nepotrebuje ani žiadne „kudrlinky“. Tvorba týchto Poliakov mi pripadala ako keby ste hodili do mixéra tvorbu AZARATH, staršiu tvorbu kapely BELPHEGOR, pridali štipku agresívnych gitarových sól a dokorenili hromovým growlingom a pustili mixér. Celé to samozrejme hnali dopredu kvalitné bicie. Toto bolo iba prirovnanie, kapela si ide samozrejme vlastnou cestou. Pri tomto musím pochváliť prácu zvukárov, ktorí od prvého tónu opäť predviedli skvelú prácu. Trištvrte hodinka mi pri hudobnom prejave kapely WITCHMASTER ubehla ako voda, pričom kapela nespomalila ani na chvíľu, azda až v úplne poslednej skladbe.

Po troška dlhšej prestávke, ktorú samozrejme fanúšikovia využili na občerstvenie sa lahodným mokom, na javisko jablunkovského Rokáča vystúpili členovia kapely MALEVOLENT CREATION. Kapela opäť v mierne pozmenenej zostave, nakoľko kapelu minulý rok na gitare a za mikrofónom posilnil Deron Miller (tiež WORLD UNDER BLOOD, 96 BITTER BEINGS, FOREIGN OBJECTS). A tu sa začal ten pravý old school „The Metal Commandments“ alebo ak chcete tak „The Ten Commandments“. Skladby z prvého albumu boli po úvodnom intre dravo sypané jedna za druhou a prítomní fanúšikovia boli za krátky čas vo vare. Deron Miller zapadol do kapely viac než dobre, i jeho hlasový prejav bol dosť podobný tomu pôvodnému Brettovmu. Skutočne veľká paráda starej americkej školy. Keďže debut nemá oficiálne ani 40 minút, došlo aj na „novšie“ skladby, no ale aby som bol presnejší, aj tie „novšie“ skladby mali už poriadne dlhú bradu. Niečo viac ako hodina s MALEVOLENT CREATION určite stála za to a z kvalitného zážitku asi nikoho nerozhodili ani drobné problémy Phila Fascianu s gitarou.

Koncert mal veľmi dobý spád, výborný zvuk a i napriek nižšej návštevnosti si ho užívali aj členovia kapiel, hoc kvarteto z MALEVOLENT CREATION malo na pódiu aj piateho spolubojovníka – fľašu whisky. No nič už neostáva, iba sa tešiť na ďalší koncert v tomto klube.

Text, foto: Miroslav „Kremator“ Galgánek

Related Articles

Back to top button