Reportáže

WALTARI, MOON SHOT, HANZ’S FUCKERS – Rock Café Southock, Jablunkov 27.10.2023

WALTARI v Čechách? A dokonca ešte v mojom obľúbenom Rokáči? Nie je o čom. WALTARI si v októbri spravili také mini turné po Čechách a Slovensku. Pôvodne mali predskokani byť RUST2DUST, ale tí z vážnych dôvodoch nemohli akcie odohrať, tak sa našli náhrady. Rozhodnutie ísť bolo už dlhšie. Keďže tento raz na moje počudovanie nik nemal v pláne z okolia ísť, tak osamote, smer do Čiech, do romantického večerného Jablunkova. Samotná prechádzka z vlakovej stanice Návsí je čarovná a taká romantická predpríprava na samotný večer. Príjazd do klubu bol nejako pred ôsmou, sála bola už slušne sa plniaca a vlastne už sa začalo hrať. Na začiatok treba byť úprimný, predskokanov som vôbec nepoznal.

Prvá z nich MOON SHOT, vlastne spolupútnici na týchto mini cestách po našich lúkach a hájoch, to celkom rozbalili. Pikoškou je, že v nich hrá dlhoročný člen CHILDREN OF BODOM Henri Seppälä na basgitaru a aj ostatní členovia nie sú nováčikovia a pôsobili v kapelách LAPKO a DISCO ENSEMBLE. Hlavne spevák Ville Malja bol neskutočné istý vo výkone a všetci predviedli výbornú šou. Je pravda, že tento moderný štýl ma až tak neberie. Keby som musel, povedal by som laicky, že išlo o našliapaný indie rock, dosť energický a asi aj stavaný na živé hranie, ale doma by som si to asi normálne nepustil. No, na živo to malo niečo do seba. Navyše niektoré skladby mali vyložene hitový potenciál, normálne sa vám melódia vryla do hlavy, a tak kapelu zrejme čaká sľubná budúcnosť.

Druhá v poradí hrala HANZˈS FUCKERS. Troška z iného súdku, troška drsnejšie a troška ostrejšie. Ale tak prečo nie? Naživo to bolo dobré, šou predviedli výbornú, aj keď tento štýl muziky ma moc neberie, tak ale naživo bavilo. Išlo o taký skôr garážovejší drsnejší rock/metal. Sála bola čoraz plnšia a obecenstvo sa bavilo tiež. Aj samotný spevák viackrát poznamenal, že vieme, že sa tešíte najviac na WALTARI, ale zas predkapely podľa mňa sa toho zhostili vcelku dobre a tak prichádza hviezda večera.

Ono vidieť naživo WALTARI je asi sen, počúval som ich hlavne v zlatých deväťdesiatych a tá kazeta „Yeah! Yeah! Die! Die!“ bola obohratá tak, že sa divím, že nejaký oxid železa tam na nej ešte ostal. A samozrejme, vyvstáva otázka, budú hrať niečo z death metalovej symfónie? Dalo sa čakať, že skôr nie, keďže v rámci diskografie ide fakt o úlet. I keď spočiatku chvíľu spustili známy sampler. V pozadí strašne zlatý a podarený obraz „You Are Waltari“. No a potom sa išlo. Vystúpenie bolo famózne, tam niet o čom. Muzikanti predviedli top šou a spevák Kärtsy Hatakka je frontman ako sa patrí. Nebál sa hodiť do kotla, neustále bol v pohybe, jeho vokálne kreácie boli v totálne forme a energie mali všetci požehnane. Nemôžete si želať viac. Toto bolo maximálne aj profesionálne vystúpenie, aj mimoriadny hudobný zážitok v jednom. Prišli si na svoje tí, čo sa prišli vyblázniť, alebo aj tí, ako som skôr ja, že prišli na hudobné mystérium. Setlist bol prierez celou tvorbou a najzásadnejšími skladbami. Áno, odohrali „Helsinki“. Bol som zvedavý, ako sa porátajú so „So Fine“, tá riadne pohladila aj keď naživo asi nebude znieť identicky, to ani nikto normálny nečaká, no nádherné podaná. Strašne ma chytila „Skyline“. Ani tak ma nebrala doteraz, i keď je mimoriadne chytľavá, ale tak trocha vyčnieva, ale tu nabrala na seba takú zvláštnu auru a zmohutnela melanchóliou. Možno vrchol večera. Aby toho všetkého nebolo málo, prídavky boli dokonca dva. „The Stage“ som bol v tranze. Fakt to bola slušná nálož, klobúk dole pre kapelou. (Pamätám taký presný opak v podaní GORGOROTH, čo odsypú niečo cez hodinu a bez nejakého čau či ďakujem papa. Inu „true“).

Toto je taký ten koncert, na ktorý nezabudnete, lebo to bolo aj niečo viac. Bol to neuveriteľný zážitok a spolu so SWANS koncert roka a vlastne toto boli jedny z dvoch najlepších koncertoch vôbec, čo som kedy zažil, a to som ich navštívil už dosť. Navyše aj obľúbený Rokáč k tomu prispieva, lebo sa tam vždy cítim fantasticky. Ďakujem za famózny zážitok. No a potom smer nočný Jablunkov, kde sa mi teda pošťastilo stretnúť celú kapelu pospolu a spraviť si s nimi pamätnú fotečku ako pamiatku. Jednoducho v ten večer všetko super.

Pištík

Related Articles

Back to top button