BATUSHKA svoju púť ukončila, nech žije PATRIARKH
Skupina BATUSHKA okolo Barta Krysiuka je jednou z najmarkantnejších kapiel moderného black metalu. Ich hudba v sebe kumuluje vysokú mieru temnej, ale zároveň neodolateľnej atmosféry, teatrálnych vystúpení, folklórnych prvkov a pravoslávnych chorálov. Skupina koncertuje po celom svete a dnes prichádza s novým názvom a novým konceptom. BATUSHKA svoju púť ukončila posledným koncertom v austrálskom Melbourne. Teraz je čas, aby jeho miesto nahradil mystický PATRIARKH. O novej identite, debutovom albume „ПРОРОК ИЛИЯ“, hudobnom zvestovaní a osobných pohľadoch na rôzne aspekty som pohovoril s vedúcou autoritou skupiny, Bartom.
Ahoj, rád by som ťa privítal na interview pre Rock Hard. Rovno začnime s otázkami. Nový album je čochvíľa vonku a bude to koncepčné dielo a jeho ústrednou postavou je Eliasz Klimowicz alebo takzvaný Prorok Iľja. Prečo ste zvolili práve túto postavu za hlavnú inšpiráciu?
Musíme sa vrátiť späť do 90-tych rokov, keď som sa s touto časťou dejín stretol, keď som videl divadelnú hru v poľskej televízii, ktorá sa volala Prorok Iľja. Vtedy som sa prvýkrát zoznámil s týmto príbehom a zaujal ma natoľko, že som začal zháňať informácie o tomto človeku. Celé sa to odohrávalo na mieste, kde som sa narodil, vyrastal a doteraz žijem, a to ma k tomu ťahalo o to viac. Takže to bol pre mňa veľmi osobný príbeh. To bol začiatok. Takých 7 až 8 rokov dozadu som znovu oživil svoje bádanie a začal som hľadať ďalšie informácie, stretávať sa s ľuďmi, ktorí osobne poznali členov Grzybowskej sekty, ktorá uctievala Eliasza Klimowicza. Tak som začal písať niečo ako náčrt alebo skôr „scenár“, ktorý sa pretvoril do jednotlivých skladieb albumu Wierszalin, ktoré sú sformované do podoby aktov v divadelnej hre. Dva roky dozadu sme začali komponovať tento album a po dvoch rokoch namáhavej práce, do ktorej zasahovalo aj turné, sme namierili do štúdia a päť dlhých mesiacov sme nahrávali a dolaďovali tento album. Bol to neuveriteľne náročný proces a po týchto piatich mesiacoch som sa dostal do zvláštnej paranoje, odložil som muziku do kúta a skúšal som sa od tohto celého šialenstva dištancovať. Nedokázal som si tento album ani vypočuť, toľko energie zo mňa vyčerpal. Po dvoch mesiacoch kľudu som sa k nemu opäť vrátil a teraz môžem povedať, že som urobil pre tento album maximum, a že môžem si sám pred sebou uznať, že som s albumom úplne spokojný.
Black metalové texty sa zakladajú okrem iného na úplnej nenávisti ku všetkému náboženskému. Podľa metal archives má PATRIARKH uvedené lyrické témy ako religion, eastern orthodox liturgy, ale taktiež aj blasphemy. Z vašej muziky je počuť do neba volajúce pravoslávne chorály, až by jeden povedal, že ste zbožní kresťania – na strane druhej vaše rúcha s otočenými krížmi a symbolmi Smrti. Prezraď mi, je to nejaká forma sarkazmu alebo je v tom niečo hlbšie?
Celý koncept PATRIARKH je ten, že nie sme ani na „ľavej“ ani na „pravej“ strane. Sme zvestovatelia. Ukazujeme sakrálnu stranu ortodoxie, ale zároveň ukazujeme profánnu stranu ortodoxie. Je to koncept nedávať poslucháčom všetko ako na podnose. Pozývame k poznaniu, k bádaniu, k hľadaniu. Takisto neuvádzame texty ako súčasť tohto konceptu. Berieme vás do nášho sveta a je na vás, aký dopad to bude mať.
Pred necelým týždňom ste ukončili svoje turné po Ázii/Novom Zélande/Austrálii. Ako to celé prebiehalo, a čo bolo pre teba najintenzívnejšou skúsenosťou?
Bol to veľmi výnimočný a emotívny zážitok, pretože končíme jednu etapu, druhu začíname. Všetky vystúpenia boli veľmi jedinečné, najmä Taipei a Melbourne, kde sa hral posledný koncert.
BATUSHKA svoju púť končí a prichádza PATRIARKH. Čo bude hlavným poznávacím rozdielom medzi týmito dvomi pojmami?
Koncept BATUSHKA bol skôr „kláštorný“, kým PATRIARKH je viac bombastický, veľkolepý. Posúvame hranice, rozvíjame žáner, a možno že neprinášame revolúciu, ale rozhodne prinášame evolúciu. PATRIARKH sa oproti BATUSHKA rozrástol o ďalšieho vokalistu a tretieho gitaristu, takže očakávajte pestrejší prejav a masívnejší zvuk.
Kto v skupine udáva smer, čo sa týka muziky a predstavenia alebo je to záležitosť vás všetkých dokopy?
Všetky nápady týkajúce sa kompozícií, vizuálneho prejavu, ale takisto aj zvuku prinášam do procesu ja. Takisto som aj producentom našich nahrávok, celé je to moja vízia, ako má skupina vyzerať, ako má znieť. Ja vyberám štúdiá pre nahrávanie jednotlivých nástrojov, folklórnych prvkov atď. Ale samozrejme tiež pracujeme ako tím. PATRIARKH je ako rodina. Ja som najstarší v skupine, ale mám rád pracovať s „mladou krvou“. Od nich tiež čerpám inšpiráciu.
Black metal považujem za jednu z najspirituálnejších foriem metalu. Pojednáva o najtemnejších pochodoch mysle a je úzko spojený s čiernym odvetvím mágie a okultizmu. Chcel by som vedieť, aké je tvoje osobné duchovné presvedčenie.
Je to ťažká otázka, ale môžem s istotou povedať, že v prvom rade verím v seba. Verím v to, čo robím, snažím sa zdokonaľovať, byť vyrovnaný, a ak by som mal povedať, či verím v nejakých bohov, tak moja odpoveď bude NIE, pretože som stále v procese hľadania. Ale ak sa zamyslím nad niečím, v čo verím, tak môžem povedať, že Matka Zem je mojím bohom.
Black metalisti často vedú nekonečné debaty o tom, ako by mal black metal znieť a čo je, a čo nie je „pravé“. Čo pre teba znamená black metal? Myslíš si, že by mal vôbec mať nejaké hranice?
Black metal je pre mňa osobne veľmi teatrálnym umením. Je úzko spätý až ohraničený čiernou mágiou a enigmatickou atmosférou. To všetko k nemu proste odjakživa patrí. Ale forma tohto žánru je zároveň veľmi otvorená. Pre porovnanie, death metal je veľmi „uzavretá“, koncepčná muzika. Black metal je veľmi „otvorený“, čo dáva možnosť preskúmania rôznych dimenzií tejto hudby, čo mi dáva slobodu, a preto som si ho vybral alebo ma skôr prirodzene pohltil. V black metale a celkovo na undergroundovej, extrémnej scéne som už skoro 35 rokov. Skoro celý môj život som oddal black metalu.
Hudba PATRIARKH je silno zameraná na atmosféru. Na živých vystúpeniach je k tomu priradený patričný vizuálny zážitok. Je to kvôli tomu, aby ste sa spolu s publikom dostali do nejakého rituálneho tranzu, ktorý vás má spojiť s nejakou formou mystickej entity?
Bez debát. Atmosféra na vystúpeniach je veľmi dôležitá. Celkový dojem z vystúpenia musí byť dokonalý. Všetko musí zapadať do seba, výzor, prejav, zvuk a fanúšik musí hneď vedieť, že práve hrá PATRIARKH. Ak chceme zvestovať nejakú víziu, vtiahnuť vás do svojho spirituálneho sveta, toto všetko je pre nás smrteľne dôležité.
Poľsko má silnú základňu extrémnej muziky. Ktoré poľské metalové skupiny ťa najviac ovplyvnili?
Ťažká otázka, nakoľko som s formovateľmi poľskej undergroundovej scény doslova vyrastal. Väčšina poľských undergroundových muzikantov sú moji priatelia a kolegovia. Ale zo všetkých by som povedal, že ma najviac inšpiroval Roman Kostrzewski zo skupiny KAT. V obrovskom rozmere. Nie iba hudobne, ale rovnako aj filozoficky a textovo. Pre mňa určite najdôležitejšia postava poľského undergroundu. Poľská metalová scéna je jednou z najsilnejších na svete.
Čo môžeme očakávať od PATRIARKH v budúcom roku okrem Proroka Iľju?
Pôjdeme na turné na podporu albumu. Bude to veľa koncertov. 3.1. budeme hrať v Lodži so symfonickým orchestrom. Bude to veľká „inaugurácia“ PATRIARKH. V marci zahájime poľské turné a od 4. apríla štartujeme prvú časť európskeho turné. Potom letné festivaly a na jeseň naskočíme na druhú časť európskeho turné. Taktiež nás čaká severoamerické turné, Južná Amerika a vrátime sa aj do Ázie, nakoľko tohtoročné koncerty po Ázii boli veľmi žiadané.
Sme zo Slovenska. Poznáš nejaké slovenské metalové skupiny?
O, kurva. Počkaj, nech sa zamyslím….poznám tieto skupiny, len mi to teraz nelezie do hlavy….MALOKARPATAN, vynikajúca skupina, KROLOK, PANYCHIDA….ale to sú Česi….
Sme na konci nášho rozhovoru. Posledné slová podľa tradície patria tebe. Ďakujem za rozhovor, za podporu a za tvoj čas. Pozývam všetkých čitateľov ROCK HARD magazínu a všetkých našich fanúšikov vypočuť si náš album. Dúfam, že vás nadchne náš nový príbeh, naša nová muzika.
A.G.