True norwegian black metalové mračná nad Viedňou
MAYHEM, KRYPTOMORPH, 08.12.2024, Simm City, Viedeň
Legendárna black metalová skupina MAYHEM zavítala 8. decembra do viedenského Simm City, pri príležitosti svojho turné k 40. výročiu, predkapelu im robili mexickí dark synthwave KRYPTOMORPH. Prečo vlastne boli KRYPTOMORPH pozvaní ako predkapela na black metalovom koncerte? Napadá ma len skutočnosť z dávnej histórie MAYHEM, že Euronymous, bývalý gitarista MAYHEM, rád počúval elektronickú hudbu. Kapela na scéne potrebovala len mixpult a nejaké miesto na živú prezentáciu, ako hostia sa objavili gitarista, huslista a žena, ktorá mala na sebe priliehavý odev a na hlave niečo, čo vyzerali ako pančuchy. Za mňa som nepochopil umiestnenie tejto kapely pred MAYHEM, mne osobne to nič nedalo, a to ani po hudobnej ani vizuálnej stránke…jedine, ako som už vyššie spomenul, len akási spomienka na hudobný vkus Euronyma.



Máloktorá kapela formovala metalový žáner tak ako MAYHEM. Hudobne boli Nóri priekopníkmi „True Norwegian Black Metal“, ktorý sa po všetkých stránkach vymyká klasickému black metalu. Aj história MAYHEM mala značný vplyv na celkový obraz black metalovej scény. Samovražda Deada, bývalého speváka, zavraždenie Euronyma, požiare kostolov, sú udalosti, ktoré dali hudobnému žánru niečo iné a dá sa povedať zakázané. Imidž sa ale za tie desaťročia zmenil, no vždy máte pocit, že nejaké predsudky ostali v mysliach ľudí zakorenené. Obrovský transparent MAYHEM zakryl výhľad na pódium. Na rozdiel od mnohých headlinerov sa nekonalo žiadne nadupané intro a ani padanie opony.









MAYHEM začali historickým introm, transparent padol bez väčšieho povšimnutia. Veľká video stena zobrazovala rôzne rozhovory a filmové klipy kapely z jej začiatkov. Anglické titulky boli k dispozícii, no boli aj čiastočne zakryté veľkou bicou súpravou Hellhammera. Projekcie a zvukové záznamy dodávali celému koncertu jedinečnú atmosféru. MAYHEM nešetrili vizuálnymi pódiovými prvkami. Ich svetelná šou bola veľmi pôsobivá a výborne sprevádzala dramaturgiu ich skladieb. Naľavo a napravo od bicej súpravy boli umiestnené schody, ktoré využili najmä spevák Attila a gitarista Ghul. Basgitarista Necrobutcher, ktorý je jedným z posledných zakladajúcich členov kapely, pôsobil od začiatku veľmi energicky a celkovo celé vystúpenie absolvoval s plným nasadením. Teloch dokázal, že právom patrí do MAYHEM, je dokonalý svojou hrou na gitaru a taktiež prezentoval zaujímavý make-up.




Set bol rozdelený do troch sekcií, ktoré súčasne predstavujú rôzne éry MAYHEM. V prvej časti odzneli staršie aj novšie skladby, pričom kapela ich hrala od najnovších diel smerom k starším albumom. Druhá bola obmedzená na piesne z kultového albumu „De Mysteriis Dom Sathanas“. A na záver boli zahrané skoro všetky skladby z ich EP „Deathcrush”. Pre každú sekciu sa menili aj outfity členov, najmä Attilu. Najprv prišiel na pódium vo farebnom kňazskom rúchu, potom s čiernou pelerínou a nakoniec klasickejšie, s habitom cez čierne tielko. Zvuk bol trvalo veľmi dobrý. Celkovo vystúpenie hodnotím po všetkých stránkach ako dokonalé, s výborným zvukom, videoprojekciou a výberom skladieb.





MAYHEM nám ponúkli pôsobivú šou, ktorá mala spoločnú črtu po vizuálnej aj hudobnej stránke a vytvorila jedinečnú atmosféru vzhľadom na históriu kapely.
SETLIST:
1. Malum
2. Bad Blood
3. MILAB
4. Psywar
5. Illuminate Eliminate
6. Chimera
7. My Death
8. Crystalized Pain in Deconstruction
9. View From Nihil
10. Ancient Skin
11. Symbols of Bloodswords
12. Freezing Moon
13. Life Eternal
14. De Mysteriis Dom Sathanas
15. Funeral Fog
16. Silvester Anfang
17. Deathcrush
18. Chainsaw Gutsfuck
19. Carnage
20. Pure Fucking Armageddon
Viliam VARG Becler