Rozhovory

IMMORTAL ukončil päťročnú odmlku

IMMORTAL je už pekných pár rokov v podstate sólový projekt Haralda Nævdala, ktorého poznáme asi iba pod jeho prezývkou Demonaz. Kedysi ako nerozlučná dvojica s Abbathom, ktorých cesty sa asi definitívne rozišli pred cca dekádou, stvorili a tvorili jednu z najznámejších nórskych legiend, príšeru z Blashyrkhu. Nakoľko Abbath v hudbe IMMORTAL chýba, už nechám na fanúšikoch, mne tam, priznám sa, chýba. Dnes IMMORTAL, priekopníci nórskeho black metalu, na scéne pôsobiaci už 33 rokov, symbolicky ako vek ďalšej historickej postavy, vydali 26. mája cez Nuclear Blast Records svoj dlho očakávaný 10. štúdiový album „War Against All“. Desiaty štúdiový album skupiny obsahuje 8 nových skladieb v klasickom štýle IMMORTAL Blashyrkh Metal! Album vznikol v nórskom Bergene v Earshot & Conclave Studios. Keďže Demonaz bez okolkov rozprával aj o niektorých citlivých témach, síce občas aj s okľukou, nechajme hovoriť jeho.

Hail Demonaz. Po 5 ročnej odmlke si vypľul ďalšie dielo, akých bolo pre teba tých 5 rokov, celé to kovidové šialenstvo a tak?

Začal som pracovať na ďalšom albume. Hudbu píšem vždy v zime. Takže už som mal nejaký materiál, ale stalo sa to, že prišla pandémia. A kvôli nej bolo všetko zavreté, všetko uzamknuté, takže sme mali problémy. Musel som si dať dlhú prestávku od nahrávania v štúdiu, pretože sme chceli nahrať album uprostred pandémie, čo nebolo možné. Trvalo to dlhšie, ako by to malo byť. Taktiež po pandémii boli problémy s poradím, pretože veľa kapiel sa rozbehlo do štúdií, aby nahrali svoje albumy, každý sa zrazu chystal vydať album. Štúdiá vytvorili poradovník na nahrávanie, čím sa všetko ešte viac oneskorilo. Mastering sme dokončili 21. novembra, myslím. Mohli sme to vydať minulý rok, ale bolo by to bolo bez vinylov, a to som nechcel urobiť, pretože podľa mňa by to bola chyba. A teraz je čas na hudbu, propagáciu, fotenie a všetky tie veci pred vydaním albumu. A popri tom ešte píšem viac hudby.

Nedá mi sa neopýtať, je šanca ťa ešte vidieť naživo na pódiu? Dovoľuje ti to tvoj zdravotný stav? 

No, chcel by som urobiť turné so session hudobníkmi, ktorý hrajú na albume. Ale mám v pláne sadnúť si teraz po vydaní albumu a prediskutovať veci s vedením, zistiť aké ponuky sú na stole, čo s tým môžeme urobiť a či to chceme urobiť. Takže je to teraz všetko v tom štádiu, že čakáme, kým album vyjde a všetko sa bude diať až potom. Uvidíme.

Čo sa týka IMMORTAL, prečo si ostal ako sám vojak v poli? V roku 2020 odišiel od teba aj Horgh. Môžeme už IMMORTAL považovať za tvoj …. sólový projekt?

Vieš, robím to už 30 rokov. V roku 1990 som založil kapelu. Našťastie sme neskončili ako väčšina kapiel, čo urobia dve CD, a potom sa rozídu. Keď máte kapelu tak dlho, toto je desiaty album, budete mať nejaké nezhody a niektorí členovia odídu. Budete mať na tejto ceste nejaké problémy, tomu sa nevyhnete. Niekedy sa ľudia menia, niekedy dostanú ľudia iné nápady. Už po albume „Blizzard Beasts“ sme mali nejaké problémy. Napríklad problém s mojou rukou. Ale ja a Abbath sme sa nikdy nevzdali. V tom čase sme boli jeden na druhom závislí. Od začiatku sme všetko spolu písali a bolo to tak, že sme museli naozaj len skúšať a čakať, či budem môcť hrať naživo, možno by to trvalo rok alebo dva a vyliečilo by sa to. Tak sme spravili album „At the Heart of Winter“, napísali sme ho spolu, na „Damned in Black“ som sa až tak veľmi nepodieľal, ale na „Sons of Northern  Darkness“ sme znova napísali všetko spolu, pretože vtedy sme boli ako na dobrej súhre. A potom išla kapela dole, pretože to bezo mňa nezvládli. Comeback kapely bol kompromisný a ja som to nechcel robiť len pre peniaze alebo len pre návrat. Pre mňa to potom bolo zbytočné. IMMORTAL je veľmi nástojčivá hudba, priama a odhodlaná. A keď píšem piesne a texty, nemôžem robiť kompromisy. Hudba bude trpieť. A na albume „Damned in Black“ trpela. Pretože som tam nebol na 100 percent. Jediný spôsob v mojej hlave bol vrátiť to späť na správnu cestu. Potreboval som sa vrátiť k pôvodnej vízii, to bol jediný spôsob ako to urobiť. Najhoršia vec, ktorá sa mohla stať a takmer sa aj stala, bolo, že skupina vydá nejaké albumy, ktoré znejú príliš moderne alebo idú zlým smerom. Najdôležitejšie je mať ten správny pocit. Dúfam, že fanúšikovia so mnou zostanú, že mi dajú za pravdu v tom, že sa uberám správnym smerom. Naša hudba je totiž založená na gitare a je to gitara s určitou charakteristickou značkou, ku ktorej ide náš značkový text. Ide to dokopy ako jeden výraz, to sa nedá postaviť, to musí to pochádzať takpovediac zo žalúdka. Je to skutočná vec. A nie je to nič, čo by ste si mohli vziať, s to si musíte vypracovať. Trvalo mi veľa rokov, kým som sa sám vyvinul. Je to tak, že si nechcem príliš rozširovať horizont, aby to nebolo moderné, chcem len zostať na správnej ceste a nesklamať našich fanúšikov ani seba. Samozrejme, niekedy sa musíte trochu rozhliadnuť alebo urobiť niečo nové, ale nesmie to byť príliš dominantné. Pamätám si, že som sa vždy bál, že SLAYER alebo METALLICA urobia niečo úplne iné. A stalo sa. Ale potom som si tie platne proste nekúpil.

Všetci sa obávali, že keď Abbath zo skupiny odíde, čo to bude za IMMORTAL. Už minulým albumom „Northern Chaos Gods“ si dokázal, že IMMORTAL si jednoznačne aj ty. Btw, vraj aj hlasy máte s Abbathom podobné – názor recenzenta novinky? Ako to sám cítiš?

No viete, podobné to je, ja a on sme v mnohých veciach podobní. Ale toto je jediný spôsob ako to zaspievať. Toto je môj hlas. Aj keď zostarol, snažím sa znieť rovnako ako kedysi. Samozrejme, že by som to mohol skúsiť spievať inak, ale podľa mňa je iba jediná cesta, ako sa to má spievať, takže to robím tak, ako sa to robiť má.

Ako s Abbathom vychádzaš? Vieš si predstaviť, žeby ste znovu spolu stáli na pódiu?

Spoločne naživo? Nie, neviem si to predstaviť. Už sme to všetko skúšali a bez výsledku. V tejto chvíli to vôbec nevidím reálne. Je to takmer 10 rokov, čo odišiel z kapely, nestalo sa to včera. A mne to ale pripadá skôr ako 20 rokov.

Poďme k novinke „War Against All“ – veľavravný názov. OK, povedz, ale proti komu vojnu viesť nechceš? A prečo proti všetkým?

No, keď som zakladal túto kapelu, veľmi ma zaujímali texty ostatných kapiel. Pretože tie vyjadrovali, prečo má táto kapela taký výraz, a prečo má iná kapela zase iný výraz. Čítal som texty pre POSSESSED alebo CELTIC FROST a ak pri albume neboli texty, hovoril som si, že musím si zohnať texty. Takže keď som začal písať texty pre IMMORTAL, svoju vlastnú kapelu, práve som počúval album od BATHORY, na to si dobre pamätám. A Quorthon písal o prírode, ako je severská príroda chladná a surová. A na obale bol obrázok mesiaca v splne. Pomyslel som si, toto je dokonalé. Je to škandinávske, je to severné a hneď som videl, ako chcem tvoriť – temné farby, chlad a ponuré a temné texty sú pre nás dokonalé. Aj teraz robím to isté, píšem o tých istých veciach a len sa to snažím zakaždým vylepšiť. Nikdy to nie je o náboženstve alebo politike. Viete, politika je pre punkové kapely. A náboženstvo a Ježiš, proste ak by ste mali písať o Ježišovi alebo tak niečo, nebol by to IMMORTAL, boli by to úplne odlišné veci. Toto nie je o svete. Toto je o pocite. Je to o tom dať fanúšikom vždy pravdu a pokúsiť sa zachytiť náladu mojimi textami a gitarovými riffmi. Vojna je len výraz. Je to istým spôsobom niečo ako „Kill Em All“ od METALLICA. Oni tiež nikoho nezabili. Je to ako výraz, ktorý ukazuje, že táto hudba kurva funguje. Svojím spôsobom. A myslel som si, že je čas trochu oponovať a písať nielen atmosférické veci, ale trochu aj ukázať tvrdú päsť. Na svete je vždy nejaká vojna. Tak som na to poukázal. Je to rovnocenná vec – každý si zaslúži byť zabitý. V mojom ponímaní je to skôr ako hudba, od prvej skladby sa začnú prvé výstrely. Keď som písal túto pieseň, oprašoval som staré riffy z „Battles in the North“ a zrazu som náhodou urobil ten riff, ktorý sa stal hlavnou témou piesne. A každá ďalšia pieseň, ktorú som potom napísal, mala rýchly začiatok. Teda sú to také bojové piesne. Preto, keď som vymýšľal názov, vojna prišla akosi samozrejme. Chcel som, aby bol názov bol veľmi priamy. Takže to je jediný dôvod.

Novinka na mňa pôsobí najviac asi ako „At the Heart of Winter“, možno trošku s nádychom drajvu posledného albumu. Chcel si to tak? Aj keď je fakt, že v titulnej skladbe počujem najviac môj najobľúbenejší „Battles in the North“…?

Áno, vidím že si znalý fanúšik IMMORTAL, pretože to je veľmi dobré pozorovanie. A súhlasím s tebou. Je to veľmi inšpirované „Battles In The North“ a pritom to zachováva pocit „At the Heart of Winter“. Je to možno aj kvôli obalu k tomu albumu, farbe a chladnej nálada. A tiež to má tvrdšie bicie ako predchádzajúci album, to bolo zámerne. Gitara je možno trochu podobná, ale bicími to spravilo ten efekt, že to cítiť ako bojový zvuk. V konečnom dôsledku je to taký mix inšpirácií zo všetkých týchto albumov a ešte niečo aj zo „Sons of Northern Darkness“. Je to určite album IMMORTAL.

Kto sa na albume okrem teba podieľal, ako si tých ľudí hľadal? Zaregistroval som, že aj ľudia z ENSLAVED. Aký bol proces jeho tvorby?

Píšem hudbu iba na jeseň a v zime. V lete nikdy neskladám, takže v máji, júni a júli nenahrávam nič. Zimné obdobie oveľa lepšie zamestnáva moju inšpiráciu a lepšie sa mi sústredí. Nie je to pravidlo, ale normálne je to tak. Minimálne dva mesiace v roku mávam útlm, neskladám žiadnu hudbu. Myslím si, že ma to robí kreatívnejším. Samozrejme na gitaru hrám aj v lete, akurát nie až toľko. Proces písania je vždy o rizikách. Prvé skladám nejaké riffy, ktoré vychádzajú z emócií. Môj pracovný postup je taký, že normálne vždy napíšem prvú pieseň ako prvú. Je pre mňa potrebné mať otváraciu skladbu, musím mať niečo na začiatok, na čom to všetko postavím. Robím to tak na každom albume od začiatku kapely, vlastne prvá skladba na prvom albume je úplne prvá pieseň, ktorú som napísal. Po nej väčšinou napíšem druhú a ostatné už v ľubovoľnom poradí, pretože už som rozpísaný. Môže sa to zdať ako vzorec, ale na žiadny album neexistuje nejaký plán alebo vzorec. Vždy myslím len na to, aby som urobil lepší album ako ten predchádzajúci. To je istým spôsobom môj jediný plán. Keď urobím päť alebo šesť skladieb, už len musím zistiť, ako budú na albume fungovať. Chcem, aby spolu dobre ladili, pretože mi ide o to, aby fanúšikovia počúvali album ako celok od prvej po poslednú skladbu. Ja netvorím hity, robím album. Vždy album. Myslím naň vždy ako platňu, teda strana A a B, po 4-5 piesní na jednu stranu s logickým predelom. Takto to plánujem, vždy ako vinyl, nikdy nepomyslím na CD alebo podobné moderné sračky, to ma vôbec nezaujíma. Nerobil som to a nikdy nebudem. Teda spôsob je taký, že vždy najprv vymyslím názov albumu, a potom tomu prispôsobujem texty, ktoré píšem. A tento kreatívny proces je to, čo milujem najviac. Byť v procese písania novej hudby je najlepší pocit. To je miesto, kde prichádzajú zázraky. Potom, čo som napísal všetky piesne, som urobil demo na každú pieseň. Len také veľmi jednoduché demo. Potom mi Arve Isdal z ENSLAVED odporučil bubeníka menom Kevin Kvale. Vypočul som si jeho bubnovanie na nahrávkach a bolo to naozaj veľmi divoké. Páčilo sa mi to, tak som ho oslovil. On bol veľmi dychtivý to urobiť, pretože keď som mu zavolal, ihneď povedal, áno chcem to urobiť. Samozrejme. Asi dva mesiace počúval demá, potom tam doplnil svoje bicie a poslal mi to späť. S jeho bubnovania cez moje gitarové tracky som bol uchvátený. Bol som nadšený, vedel som, že som sa rozhodol správne a bude to skvelé. A potom sme sa stretli a išli do štúdia, kde sa k nám pridal Arve Isdal, ktorý nahral basu. Nahrávané to bolo v štúdiu v Bergene a bubeník robil aj konečný mastering.

Musím sa spýtať špeciálne na skladbu „Immortal“, eponymný album, vlastne EP, už ste mali. Prečo skladba s eponymným názvom až teraz? Povedz nám viac o nej?

Toto bolo niečo, čo som to chcel urobiť pred mnohými, mnohými rokmi. Ale nikdy som sa nejak nedonútil k tomu, aby som to dal dokopy. Ale pekne po poriadku, je to dlhší príbeh. Pred 4 rokmi som sa presťahoval z mesta vonku na vidiek, do prírody. Bol to odjakživa môj sen presťahovať sa do domu pri horách. Toto je v divočine, je to národný park a žijem pri ľadovcoch. Všade naokolo je krásna príroda. Keď sa pozriem von z môjho domu, sú tu hory a všade naokolo sneží. Je to vysnívané miesto pre život skladateľa. A trvalo mi veľa času nájsť takéto miesto. No a keď som sa presťahoval, musel som presunúť veľa vecí a mojom novom dome som to zase musel všetko poskladať. A pritom som našiel veľa starých textov, veľa starých vecí. Medzi inými aj tento text, ktorý je na tomto albume. On je totiž veľmi starý. Napísal som ho pravdepodobne niekedy začiatkom deväťdesiatych rokoch. A bolo to perfektné, že som ho teraz objavil. Spojil som si ten text s hudbou z niektorých tých melódií, ktoré som mal momentálne zložené a perfektne to do seba zapadlo. Niečo z tohoto textu bolo použité inde, napríklad hneď na prvej skladbe na albume „Pure Holocaust“ počujete vetu „Delight Of The Moon Is Burning Inside“, tak to pochádza práve z tohto textu. Teda je vážne pekne starý.

Asi najlepšia skladba albumu je „Wargod“. Ten ústredný riff je silný, niečo čo sa usadí v hlave. Povedz nám aj o tejto viac? Neviem či dobre počujem, ale popri Ečku mi ostatné struny pripadajú ako doprovod?

Nie, to si nemyslím. Myslím, že je veľmi ťažké povedať, ktorá je moja obľúbená pieseň, pretože ich mám rád všetky rovnako. Potreboval som na albume jednu ťažkú skladbu, preto som ju zložil. Snažil som sa vytvoriť tento album podobne ako posledný, aby boli piesne rozmanité. Album začína jednou rýchlou skladbou. Pokračuje v strednom tempe, ale stále rýchlo. A potom je to tam táto ťažká silná pieseň. Potom sú tam ďalšie rýchle, jedna s pomalšou časťou v strede, zase pieseň so silnou basou. Potom inštrumentálna pieseň a veľká monumentálna pieseň na konci. „Wargod“ je číslo tri a trochu mi pripomína osemdesiate alebo deväťdesiate roky. Áno, aj mne sa to veľmi páči, ale takisto, ako ostatné. Myslím si, že je niekedy potrebné na albume trochu veci oživiť a nielen mať stále tie isté skladby s rovnakým rytmom. Potom by to bola možno trochu nuda. Takže áno, pomyslel som si, že po dvoch podobných piesňach by som mal dať niečo čerstvá ako číslo tri.

Skvelá práca pri cover artwork Mattiasa Friska. Ale pripomína mi to cover „All Shall Fall“, ale dohľadal som si, že tam bol iný autor. Chcel si aby to vyjadrilo nejakého mrazivého démona? Príšeru z Blashyrkhu?

Keď sme pracovali na obale „All Shall Fall“, dal som si na tom obzvlášť záležať, pretože som chcel, aby to bolo presne podľa mojich predstáv. Začal som tým, že som si sám urobil náčrt, nie som dobrý maliar, ale ako skica to stačilo. Potom som to poslal tomu chalanovi, čo nám robil ten obal. Jeden z mojich najobľúbenejších albumov je „Beyond the Gates“ od POSSESSED. A tento album mal na vinyle obal, ktorý sa dal otvoriť ako brána. A to som presne chcel dosiahnuť pri „All Shall Fall“, aby sa to dalo takto otvárať. Keď mi potom poslal jeho produkt, bol som nadšený a na našej platni sme to takisto potom urobili tak, aby sa vinylová verzia dala otvárať ako brána. A veľmi sa mi páčila tá tvár, čo vytvoril. Bolo to niečo, čo som chcel zachovať na všetky naše budúce obaly, niečo ako našu poznávaciu značku, ako napríklad znak MOTORHEAD, ich album bezpečne poznáte medzi mnohými inými. Teraz som mal predstavu tejto tváre v horách, niečo ako môj výhľad z okna. Aby tá hora bola akoby živá. Keď Mattias prišiel s jeho návrhom, normálne som dostal zimomriavky. Presne toto som hľadal. Možno nie úplne technicky dokonalé, ale ten pocit z toho je úžasný. Dnes mi manažér poslal pár kusov limitovanej LP verzie a zase, keď som to videl, zostal som nadšený. Tento nápad som nosil v hlave skoro 10 rokov.

Tvoj projekt DEMONAZ ešte žije, a či už si ho pochoval? A čo I? Oba boli fajn.

I už určite nebude. A DEMONAZ bolo niečo, čo som robil iba tak postranne, bola to taká moja heavy metalová fáza. Nikdy to nebolo niečo, čo by akokoľvek súviselo s IMMORTAL. A vždy to bolo zamýšľané ako jeden album. Bolo to obdobie, kedy bol IMMORTAL uložený k ľadu a ja som mal 6 rokov na to, aby som sa skúšal nejaké iné veci. Chcel som urobiť aj takýto melodickejší album, s vplyvom od MANOWAR, taká veľmi ťažká pochodová hudba. A preto som to aj nazval „March of the Norse“. A nikdy ten projekt nebol zamýšľaný na ďalšie albumy. Veľa ľudí sa ma stále pýtalo, že kedy urobím ďalšie pokračovanie. No musím vás sklamať, aj keď si myslím, že je to skvelý album, možno že je trochu monotónny. Teraz sa plne sústredím na IMMMORTAL. Pretože toto je zo srdca. Zatiaľ čo DEMONAZ bol skôr iba ako projekt, aj keď ho často spätne počúvam. Dáva mi taký zvláštny pocit. Nie je to dokonalé, ale niečo to do seba malo.

Bol si dakedy na Slovensku? Čo ťa napadne, keď počuješ Slovensko?

Raz som už u vás bol a viem, že je tam veľa metalových fanúšikov. A z nich určite aj veľa fanúšikov IMMORTAL. Dúfam, že so mnou zostanú, keď tento album vyjde. Naozaj v to dúfam a tiež verím, že jedného dňa budem môcť s IMMORTAL ku vám prísť zahrať nejaký ten koncert naživo.

Vieš o tom, že u nás a najmä v susednej Českej republike je naj pivo na svete, máš rád tento nápoj? Resp. aký, alebo si abstinent?

Teraz pijem alkohol už iba občasne, Akože, možno jeden alebo dva poháriky, nie viac. Neviem prečo, ale ja nie som veľký pijan. Predtým, keď som bol mladší, to bolo iné, tak pred 15 rokmi to som pil inú ligu. Ale áno, samozrejme že mám rád pivo, kľudne mi môžeš poslať fľašu. U nás je tá oblasť, kde žijem známa výrobou kvalitného jablkového cideru, najlepšieho v celom Nórsku. Dáva sa doňho voda z ľadovcov, teda je veľmi čistá, a ktorá mimochodom takisto tečie aj u mňa doma z kohútika.

Na záver máš nejaké slová pre čitateľov RockHard?

Myslím, že to už som povedal. Dúfam, že zostanú so mnou. Dúfam, že sa im album bude páčiť a dúfam, že budú spokojní s tým, akým smerom sa kapela uberá.

Necrobutcher666

Preklad: Ignis Infernus, Juraj Bednárik

Related Articles

Back to top button