Rozhovory

Sme generácia, ktorá si buduje vlastné väzenie v reálnom aj virtuálnom svete sociálnych médií.

NERVOSA isto nie je potrebné fanúšikom thrash metalovej hudby predstavovať, ženská brazílska kapela, ktorá je veľmi populárna aj v našich končinách, prichádza s piatym albumom „Jailbreak“. Isto mnoho ľudí bolo zaskočených odchodom Fernandy a Luany v roku 2020 a ich následným založením CRYPTA, čo ale nemalo žiadny vplyv na ďalšiu existenciu NERVOSA, ktorá v roku 2021 vydala album „Perpetual Chaos“. Napriek ďalším personálnym zmenám, pri ktorých došlo k obmene skoro celej zostavy, sa Prika nevzdáva a za pomoci gitaristky Heleny Kotiny z Grécka, ktorá nám poskytla rozhovor, nahrávajú spomínanú novinku, ktorá je hudobne aj hráčsky na výbornej úrovni. Tak už len vypočuť „Jailbreak“ a zaobstarať si ho do svojej zbierky.

Ahoj Helena, aké je to byť súčasťou NERVOSA? Splnili sa všetky tvoje sny?

Je to úžasné! Vždy som chcela byť súčasťou nejakej kapely, chodiť koncertovať a podobne. Takže, keď sa mi Prika ozvala, či chcem ísť ku nim, bolo to pre mňa presne v ten správny čas. Pretože byť súčasťou takejto aktívnej kapely, či už koncertne, štúdiovo alebo v tvorbe videoklipov je pre mňa splnený sen.

Ako si sa dostala vôbec do tejto kapely? Poznali ste sa s Prika už z minulosti, či zúčastnila si sa nejakého konkurzu na post gitaristky?

Všetko sa to udialo cez sociálne médiá. Ja som publikovala na YouTube nejaké gitarové covery a Prika sa ku nim nejakou náhodou dostala. Tak mi napísala a chvíľu sme komunikovali cez Instagram. Potom sme si dali videohovor, na ktorom mi vlastne ponúkla pozíciu gitaristky v NERVOSA.

Si služobne druhou najstaršou členkou NERVOSA, aj keď si sa nahrávania predošlého albumu „Perpetual Chaos“ ešte nezúčastnila. Prečo došlo k obmene skoro celej zostavy po nahraní tohto albumu, Prika bola nespokojná s výkonmi svojich spoluhráčok alebo?

Keď padla prvá zostava a Prika skladala ďalšiu, bolo to cez covidové obdobie, takže sa ani poriadne nestretli, všetko to bolo riešené cez internetové hovory. Keď sa ale začalo opäť koncertovať a kapela vyrazila na turné, tak niektoré členky zistili, že to nie je celkom dobre, byť tak dlho na cestách, ďaleko od domova. A nikto im to nezazlieva, je to ťažké sa prispôsobiť takémuto štýlu života. Takže sa vzájomne dohodlo, že bude lepšie, keď pôjde každý svojou cestou, aby žiadna zo strán netrpela.

Keďže rozhovor robíme s tebou, môžeš nám priblížiť, čo stálo za odchodom Fernandy a Luany z NERVOSA v roku 2020 a či nemala Prika aj v úmysle skončiť činnosť NERVOSA?

Nie nie, Prika je veľmi zanietený človek a bez ohľadu na personálne zmeny alebo iné prekážky v ceste, ona bude stále pokračovať s NERVOSA.

29. septembra, prostredníctvom Napalm Records, vyšla novinka „Jailbreak“, zúčastnila si sa predpokladám už aktívne nahrávania tohto albumu, môžeš nám teda priblížiť zákulisie, ako všetko prebiehalo, koľko to trvalo času a podobne?

Tento album bol nahrávaný tak na viac častí. Keď som nastúpila do kapely, tak sme si prešli prvé nápady a prvé koncepty piesní, potom Prika prišla za mnou do Grécka, kde sme spolu skomponovali tak niečo vyše polovice albumu a po pár mesiacoch sme sa stretli znovu a dokončili ten zvyšok. Posledná časť sa odohrala v štúdiu, krásnom štúdiu v Malage, kde sme to celé dali dokopy a nakoniec nahrali. Čo sa týka času, netrvalo to dlho. Gitary aj spev sme mali z väčšej časti už nahraté v iných štúdiách, teda tam sa nahrávali iba bicie a basa, plus sa to celé dalo dokopy a robil sa mix a mastering. Odhadom to mohlo trvať tak nanajvýš 20 dní.

Prika na tomto albume prešla na miesto speváčky, prečo?

Po odchode Divi Satanici si Prika uvedomila, že nebude ľahké nájsť ďalšiu speváčku, ktorá by dlhodobo udržala tempo s kapelou a nechcela meniť takzvanú tvár kapely každých pár rokov. Tak sa rozhodla prebrať na seba túto úlohu, pretože už predtým spievala zadné vokály a na turné v Južnej Amerike skúšala spievať čoraz viac. Samozrejme že si musela zobrať nejaké hodiny spevu, pretože hlavný vokál je dosť náročnejší, ale myslím si, že to zvládla dobre. Dúfame, že takto to kapela zvládne a prežije dlhé roky.

Má Prika pri tvorbe nového albumu a jeho konečnom znení hlavné slovo, alebo ste prispeli aj ostatné nejakým materiálom? Aké je to pracovať a tvoriť, keď ste z rozličných kútov sveta?

Hudobne je všetko práca mňa a Priky. Skladali sme iba my dve, pretože posledné členky kapely prišli už neskoro, takže uvidíme, ako sa zapoja do tvorby ďalšieho nového materiálu. A myslela som si, že to bude ťažšie, ale ako som hovorila, Prika prišla do Grécka na nejaký čas, trávime spolu aj čas na turné a stretávame sa aj cez koncertné pauzy. Tiež máme dosť času v štúdiu, kde sa môžeme celý deň sústrediť na tvorbu nového materiálu. Takže to nie je až také ťažké, ako sa zdá.

Na albume sa prezentujú aj hostia, Gary Holt (EXODUS) gitarovým sólom k skladbe „When The Truth Is A Lie“ a speváčka Lena (INFECTED RAIN) v skladbe „Superstition Failed“, ako ste sa dostali k spolupráci s nimi, a prečo padla voľba práve na nich?

Už keď sme písali túto pieseň, vedeli sme, že na to sólo chceme hosťujúceho gitaristu. A Gary Holt bol na prvom mieste nášho zoznamu, pretože ja aj Prika milujeme jeho štýl hrania či už v EXODUS alebo v SLAYER. A keď sme za ním prišli s týmto návrhom, boli sme až prekvapené, ako hneď na prvýkrát kývol, že to určite ide nahrať, aj keď bol pracovne vyťažený medzi turné s EXODUS. Bolo to od neho veľmi milé. A Lena bola tiež prvá speváčka, ktorú sme chceli na hosťovanie, pretože majú s Prikou podobné hlasy a dynamika medzi ich jednotlivými veršami je neskutočná.

Čo znázorňuje obal albumu „Jaibreak“, kde si postava strháva resp. nasadzuje svoju tvár?

Názov albumu „Jailbreak“ v podstate zhŕňa, o čom celá hudba aj texty na albume sú. Keď sa povie toto slovo, všetci ľudia si predstavia únik z väzenia, ako reálnej väznice. Ale to nie je to, aký význam sme tomuto slovu chceli dať my. My sme chceli vyjadriť to, že si ako ľudia budujeme svoje vlastné väzenie tým, že sa prispôsobujeme druhým ľuďom, či už v reálnom alebo virtuálnom svete sociálnych médií. Stávame sa niekým iným, aby sme sa zapáčili ostatným a to naše pravé a skutočné ja je uväznené v tejto druhej osobnosti. Tá kostra, ktorá odhadzuje tú tvár vyjadruje oslobodenie sa od tohto spoločenského tlaku, aby sa človek stal slobodným musí odhodiť túto masku a byť tým, čím skutočne je.

Predpokladám, že po vydaní nového albumu ho podporíte aj koncertne, máte už plány a ako bude koncertný set vyzerať a samozrejme aj pódiová šou?

Momentálne máme potvrdené turné v Mexiku na október a na november festival Metal Hammer Paradise v Nemecku. Budúci rok máme zatiaľ istý 70.000 Tons Of Metal, ale určite toho bude hodne viac, chceme urobiť turné v USA aj v Európe. V setliste bude veľa piesní z nového albumu, ale nevynecháme ani staré klasiky, pretože ich aj my aj naši fanúšikovia milujeme a nemôžme sa ich iba tak zbaviť. Určite budú naše koncerty každý večer veľmi intenzívne a plné energie.

Náš recenzent dal albumu „Jailbreak“ plný počet bodov a napísal toto: „z hudby zmizol európsky element v podobe frontmana DESTRUCTION Schmiera. Konečne cítiť z ich hudby ten pravý brazílsky smrad, aký mala kedysi SEPULTURA.“ Čo si to osobne o tom myslíš, je to pravda?

V prvom rade ďakujem za skvelé hodnotenie. Čo sa týka hudby, myslím, že je tam hodne starého thrash metalu, ale s takým heavy nádychom. Takže aj to DESTRUCTION tam stále je, aj tá SEPULTURA tam stále je. Je to taký mix všetkých týchto vplyvov.

Helena, ďakujeme za rozhovor a posledné slová patria tebe…

Ja ďakujem a chcem len odkázať, aby vám neušiel náš nový album a dúfam, že sa vám všetkým bude páčiť aspoň tak, ako vášmu recenzentovi.

Ignis Infernus, Viliam Varg Becler

Preklad: Juraj Bednárik

Related Articles

Back to top button