Rozhovory

Život nie je ku mne milý, ale zase ja nie som milý k nemu…

Nadšenci depresívneho black metalu majú dôvod na oslavu. SHINING vydal 15. septembra prostredníctvom Napalm Records novinku pod názvom „Shining“, ktorá, v podstate ako vždy, prináša šesť skladieb. Hlavný protagonista Niklas Kvarforth je postava, pohybujúca sa už celé desaťročia na najmä black metalovej scéne. Je to silno kontroverzná osobnosť, plná depresívnych, samovražedných nálad, ktoré pramenia z jeho najrôznejších psychických chorôb. Na druhej strane je to mimoriadne aktívny človek, ktorý naspieval ďalším kapelám mnoho albumov, kde týmto zanechal svoju identickú stopu a taktiež dokopy vydal úctyhodných 12 albumov SHINING. Na novom albume za bicou súpravou sa predstavil Nicholas Barker, svetu známy bubeník, v minulosti pôsobiaci napr. v CRADLE OF FILTH, DIMMU BORGIR, LOCK UP. ...na záver dôležitá informácia, Niklas je stále slobodný a páčia sa mu slovenské a české dievčatá...

Ahoj Niklas, po viac ako 5 rokoch robíme s tebou znovu rozhovor pre Rock Hard, pričom v tom poslednom, pred vydaním „X: Varg Utan Flock“, si nám okrem iného povedal, že sa necítiš veľmi ok po psychickej stránke, je to už lepšie s odstupom rokov? Trpíš depresiami?

Teraz je to ešte horšie. Keď sme vtedy natočili klip, tak som sa nervovo zrútil a na druhý deň som sa prebudil v nemocnici, kde mi oznámili, že sa k mojim diagnózam depresie a schizofrénie pridala ešte aj postraumatická stresová porucha. Život nie je ku mne milý, ale zase ani ja nie som milý k nemu, takže to ide oboma smermi.

15. septembra vyšiel dvanásty album pod eponymným názvom „Shining“, prečo padla voľba na taký názov albumu, keďže taká skladba sa na albume ani nenachádza?

Pôvodne som mal v pláne ho nazvať inak, ale keď som si naplno uvedomil, že idem vážne nahrať nový album, a potom sa vrátiť aj na pódium, tak sa musí veľa vecí zmeniť. Vymenila sa skoro celá zostava kapely, okrem Petra. A tiež som chcel zmeniť názov albumu. Vtedy som v kapele nadhodil, či ho nejdeme jednoducho nazvať „Shining“ a u ostatných sa to stretlo so zmiešanými reakciami, že teraz po skoro 30 rokoch na scéne vydať album s rovnakým názvom ako je názov kapely, bude zložité, pretože ľudia budú určite na to reagovať. A keď som videl ich neistotu, vedel som, že tak to bude správne, pretože pre SHINING je príznačné robiť zlé veci.

Na albume za bicími je Nicholas Barker, ktorý nebol na tom zdravotne moc dobre, ako sa cíti teraz, predpokladám, že s jeho hráčskym výkonom musím byť maximálne spokojný…

Určite som, aj keď som na neho vyvíjal veľký tlak, pretože on prvýkrát nahrával akustické bubny v štúdiu. Ale ja nie som človek, čo by vzal „nie“ ako odpoveď, som na ostatných vždy veľmi náročný. S Nickom sme sa už bavili dlhšie, možno aj 10 rokov o tom, že by sme mali niečo spoločne urobiť, tak som ho zavolal, aby sa stal súčasťou SHINING. Jeho zdravie je teraz také nalomené, ale pre nás je to vlastne takým určitým druhom požehnania, pretože nemôže hrať toľko naživo a pravdupovediac, ja to už tiež moc nedávam. Takže sa sústredíme na príležitostné koncerty, ktoré budú o to špeciálnejšie a lepšie a väčšie, pretože ich nebude tak veľa.

Na novinke sa opätovne nachádza 6 skladieb, čo pre teba toto číslo znamená, bo je spojené s každým albumom SHINING.

Chcel by som povedať, že to má nejaký mystický význam alebo niečo, ale nemá. Nejako to proste vždy vyjde tak, že je tých piesní 6. Ja totiž neskladám jednotlivé piesne, skladám celý album a ako to vyjde, tak to vyjde. To je môj tvorivý proces.

Ako textár môžeš nám priblížiť, akými témami sa zaoberajú jednotlivé skladby na albume, sú to tvoje osobné výpovede, či zaoberáš sa aj inými sférami sveta?

Tentokrát sú to určite výpovede, pretože všetky texty sú veľmi osobné. Ak sa chcete niečo o nich dozvedieť viac, odporúčam navštíviť www.shininglegions.com a objednať si tam moju knihu „Keď už Prozac nepomáha“, kde sa v šiestom vydaní venujem aj textom na tomto novom albume. Pre mňa je to jednoduchšie dať na papier, je mi ťažko o tom hovoriť nahlas.

Medzi poslednými albumami SHINING bola najdlhšia pauza, až 5 rokov, čo sa dialo za toto obdobie, keďže ani ste neboli až tak veľmi koncertne aktívni?

Boli to hlavne zdravotné problémy, ktoré stále pokračujú. Len minule som bol na liečbe elektrošokmi a stále ich cítim. Ale zase všetko, to čo sa mi dialo sa pretavilo do hudby, takže je to vlastne výhra. Alebo prehra, záleží, z akého uhla sa na to pozeráte.

Počas svojej existencie SHINING vystriedal viac firiem, novinku budete vydávať pod Napalm Records, prečo padla voľba na nich?

Vydával som to cez svoje vlastné vydavateľstvo a Napalmu som dal iba licenciu, aby mohli robiť okolo toho marketing. Ja osobne mám problém s autoritami a nechcem púšťať z rúk svoju tvorbu, aby sa stala vlastníctvom niekoho iného.

Poďme naspäť k číslam, na viacerých albumoch je inštrumentálna skladbu ako piata v poradí, na albume „IX – Every, Everything, Everywhere, Ends“ je prvou v poradí a na albume „X: Varg Utan Flock“ je opäť piatou v poradí, prečo je tomu tak?

Ako som už spomínal, nepíšem jednotlivé skladby, ale skladám vždy album ako celok. Už od začiatku mám nejakú predstavu, ako bude vyzerať a neriešim, kde a v akej pozícii budú jednotlivé piesne, hlavné pre mňa je, aby to celé spolu dávalo zmysel.

V roku 2012 si sa vyjadril, že už nemáš záujem používať číselnú symboliku pre vaše albumy, ale potom si vydal 3 albumy, kde bolo číslo použité, z akého dôvodu si zmenil názor na to, a prečo album  „8 ½: Feberdrömmar i vaket tillstånd“ má aj ½ v názve?

To nebol album, bola to kompilácia rôznych starších demo nahrávok, taký super bootleg s viacerými spevákmi. A čo sa číslovania týka, niekedy je dôležité, niekedy nie je. Tento album mal pôvodne mať označenie XI v názve, ale pravdupovediac som nakoniec na to zabudol.

Spievaš väčšinou v materinskom jazyku, prečo?

Pretože tak rozprávam. Bolo by fajn, keby veci zo mňa vychádzali v angličtine, bolo by to lepšie na presadenie kapely v zahraničí, ale bohužiaľ svoje pocity viem vyjadriť iba vo svojom materinskom jazyku. A preto potom vydávam knihy, aby ľudia v zahraničí vedeli, o čom to vlastne spievam.

Ak sa chceš vyjadriť, tak by ma zaujímalo, čo znamenajú vytetované roky na oboch tvojich ramenách?

To ja viem a vy to zistíte. Číslo 213 na ľavom ramene je číslo bytu Jeffreyho Dahmera a 237 na pravom je číslo izby vo filme Shining od Stanleyho Kubricka. Je to zaujímavé, pretože v knihe od Stephena Kinga je to číslo 218, ale keď natáčali film v hoteli, toto číslo bolo číslo prezidentskej suity. A keďže hotel nechcel mať zlú reputáciu, museli zmeniť izbu. A keďže Kubrick bol tak ako ja fanatik do čísel, použil číslo 237, čo je číslo brány do šialenstva.

Podporíte novinku aj koncertne? Ak áno, akú šou a playlist môžeme očakávať?

Ako som už hovoril, nebudeme robiť turné zo zdravotných dôvodov. Ak by sme to skúsili, určite by niekto umrel. Takže sa chceme zamerať na také špeciálne show, ktoré budú viac exkluzívne a omnoho väčšie, prinesie na nich peklo na zemi.

Bol alebo si stále aktívny aj v mnohých projektoch, no zaujímal by ma najviac SKITLIV, s ktorými ste mali aj spoločné turné, boli to maximálne šialené vystúpenia, bolo to skutočne tak divoké, apropo aké aktivity má v súčasnej dobe Maniac-(ex MAYHEM), venuje sa aj hudbe?

Dlho som s ním nehovoril, pretože môj zdravotný stav ma donútil zmiznúť zo scény na pár rokov a s nikým som nekomunikoval. Ale veľmi rád by som s ním ešte nahral aspoň jeden album. V konečnom dôsledku je to však na ňom, či sa mi ozve.

Čo robíš vo voľnom čase, keď sa nevenuješ zrovna hudbe?

Ja nemám voľný čas.

Posledné slová patria tebe Niklas, chceš niečo odkázať čitateľom v ČR a SR? Ďakujeme za rozhovor.

Čo by som odkázal? Že som stále slobodný a páčia sa mi české a slovenské dievčatá, haha. Ale vážne, ďakujem za veľkú podporu, ktorú tam u vás cítim, špeciálne, keď je toľko ľudí, čo pracujú proti nám a chcú potopiť našu vec. Ale my vždy zvíťazíme, viem to, pretože ja budem vždy bojovať za veci, ktorým verím.

Ignis Infernus, Viliam Varg Becler

Preklad: Juraj Bednárik

Related Articles

Back to top button