Rozhovory

ABORTED: „My všetci milujeme horor a to vyjadruje, kto vlastne sme.“

ABORTED z Belgicka pre fanúšikov brutálnej hudby sú tak známi ako ich čokoláda alebo pivo. Kapela pôsobí na scéne už bezmála tri desaťročia a jej hlavným motorom je od ich začiatku spevák, hlavný textár v jednej osobe, Sven de Caluwé. Na svojom konte majú už dvanásť albumov, pričom novinka „Vault of Horrors“ vyšla pred necelým mesiacom prostredníctvom ich nového labelu, Nuclear Blast. ABORTED sa od svojich počiatkov venuje hororovej tematike, pričom túto záľubu potvrdil v rozhovore aj Sven. Nedávno ukončili európske turné s CARNIFEX, kde okrem iného ABORTED predstavili v značnej miere nový album a taktiež nový hororový stage.

Ahoj Sven, začali by sme tým, čo taká náhla zmena, že po mnohých albumoch, ktoré ste vydali v Century Media Records, tak novinku vydávate v Nuclear Blast?

Ako hovoríš, po toľkých albumoch a 16-tich rokoch u jedného vydavateľstva sme sa rozhodli, že keď nám teda vypršal kontrakt, skúsime niečo nové. A ono to vlastne ani nebolo moc nové, pretože hodne veľa ľudí, čo odišli z CMR, skončilo napokon v NB. Náš manažér, čo nás mal na starosť v CMR, je teraz našim manažérom v NB, takže sme stále v podstate u toho istého človeka.

Ako sa máš inak, ako tráviš tieto dni?

Mám sa dobre, ďakujem. Nie je nič, na čo by som sa mohol sťažovať.

15. marca vám vyšla novinka „Vault of Horrors“, na ploche cca 40 minút je 10 skladieb, čo si myslím, že je ideálne. Keď si počul finálnu nahrávku, aké boli tvoje pocity?

Bolo to skvelé. Trvalo nám dosť dlho splniť všetky Daveove požiadavky, ale výsledok stál za to. Podľa mňa Dave vytvoril doteraz náš najlepší zvuk, fakt sa za pultom tentokrát činil.

Od predošlého albumu „Maniacult“ ubehli približne tri roky, kedy ste začali nahrávať novinku, kto sa na nej podieľal?

Do štúdia sme išli v októbri minulého roku a samotné nahrávanie trvalo zhruba 6 týždňov. Potom Dave potreboval 2 týždne na mix a master, takže dokopy celý proces trval 8 týždňov.

Za tie skoro tri desaťročia sa vymenilo v ABORTED značné množstvo hudobníkov, prečo tomu tak je, je to tým náročnejším životom, súvisiacim najmä s cestovaním a možno nie až tak pravidelnými financiami alebo nebodaj je za tým tvoja osoba?

Všetko závisí od ľudí, je veľa dôvodov, prečo niečo funguje alebo nefunguje. Napríklad, ako hovoríš, je to náročný život, byť niekoľko mesiacov v roku preč z domu a ďaleko od rodiny, nie je to pre každého a niektorí si uvedomili, že to celkom nie je pre nich. Potom tu boli osobné a názorové rozbroje. Alebo proste si ľudia našli v živote niečo iné, čo ich napĺňalo viac. Napríklad v prípade Stefana, ten odišiel, pretože chcel pôsobiť v akademickej sfére. Toto je proste život, niekto prichádza, niekto odchádza.

Predošlé tri obaly albumov ste zverili do rúk Para Olofssona, bolo tomu tak aj v tomto prípade?

Predošlé albumy robil Par, nie však tento. Nový album robil Dan Goldsworthy, taktiež aj obal na „Infinite Terror“. Dana sme objavili pred pár rokmi a hneď sme si jeho štýl zamilovali. Je to presne ten hororový štýl z 80-tych a 90-tych rokov, ktorý sme chceli dostať na náš obal. Už to nerobí moc veľa ľudí, takže Dan to robí pre mnoho kapiel. Taktiež má tendenciu schovávať do svojich diel rôzne prekvapenia, uvidíme, koľko toho nájdete. Ale určite nič zlé nemôžem povedať ani o Parovi, je to skvelý umelec, akurát sme chceli skúsiť zase niečo trošku iné. Obaja sú podľa mňa veľký umelci.

Texty na albumoch robíš len ty? Akých tém sa dotýka nový album?

Z 80% sú texty moja práca a z 20% zase robota nášho gitaristu Daniela. Som rád, že sa aj gitarista zapája do tohto procesu a pomáha mi. Čo sa textov týka, je to vlastne niečo ako seriál Príbehy zo záhrobia, je to zbierka hororových príbehov. My všetci milujeme horor a to vyjadruje, kto vlastne sme. Chceme priniesť späť horory z 80-tych a 90-tych rokov, keď filmy boli strašidelné a zároveň bláznivé. A tak to je aj pri našej kapele, hudbu robíme brutálnu, ale sme tak trochu blázni.

Ako ochutnávku ste vypustili z nového albumu skladby „Dreadbringer“ a Death Cult“, pričom v druhej sa objavuje ako hosť spevák DESPISED ICON Alex Erian. Prečo padol výber na tieto skladby a na Alexa? Rád pracuješ s hosťami?

Na tomto albume sme chceli nejakých hostí a chceli sme takých, ktorých dobre poznáme a vieme o nich, že sú skvelí speváci. Napríklad Alexa poznám už 20 rokov a sme veľmi dobrí priatelia. Preto to bol prirodzený výber. Takisto ako aj ostatní, aj keď niektorých poznáme kratšie, vieme s určitosťou, že sú to skvelí speváci a profesionáli. Tiež sme chceli, aby bol každý z nich o niečom inom, aby mal svoj vlastný štýl a tým boli piesne jasne rozlíšiteľné jedna od druhej.

Podľa celkovej lyriky ABORTED bude asi horor patriť medzi tvoj obľúbený filmový žáner. Môžeš odporučiť niečo zo súčasných hororov, a ktoré patria medzi tvoje top?

Topky sú určite Nočná mora z Elm Street, Thing, Evil Dead a ďalšie z tohto obdobia. Sú to klasiky nie pre nič za nič, označujú sa tak preto, lebo sú skvelé. Z novších sa mi páči Barbarian alebo Get Out, tam bola skvelá zápletka plná zvratov.

Čo si myslíš o kapelách, ktoré odmietajú uznať nové hudobné vplyvy? Myslíš si, že nové vplyvy pomôžu kapele napredovať, stať sa populárnejšími?

Nemám rád ľudí, čo dávajú nálepky na hudbu. Pre mňa existujú iba dva druhy hudby – dobrá a zlá. Hudba je veľmi subjektívna vec a to, čo sa ti páči, nie je nejaký štýl, ale konkrétna skladba alebo album. Či to je black metal alebo nejaký funk, hlavné je, že to teba robí šťastným a vyvoláva to nejakú emóciu. Ľudia nenálepkujte hudbu, nepríde vám to divné nemať alebo mať rád niečo iba na základe toho, že to patrí k nejakému „žánru“? Podľa mňa je to kravina, hudba sa ti buď páči, alebo nie.

Keďže už máte na svojom konte značný počet albumov, aký kľúč máte pri zostavovaní setlistu?

Bojujeme navzájom. Ako naozaj bojujeme. Zbraňami. Ale nie, robím si srandu. Býva to však ťažké, čím viac toho máme, tým sa ťažšie vyberá. Teraz sme dosť nabudený novým albumom a budeme chcieť dať čo najviac vecí z neho do setlistu, čo ale znamená, že niektoré staršie veci budú musieť ísť von. Budeme musieť nájsť ten správny mix nových a starých vecí, aby sme pokryli všetky epochy kapely.

Novinku „Vault of Horrors“ isto budete podporovať turné, vieš asi, kedy začne a budete mať aj nejakú špeciálnu šou pre fanúšikov?

Áno, určite – budeme mať komplet nový stage a prispôsobíme si ho pekne hororovo. Určite príďte sa na to pozrieť, bude to stáť za to.

Precestoval si s ABORTED značnú časť sveta, sú miesta, na ktoré rád spomínaš a naopak miesta, kde ti išlo akoby „ o život“ a povedal si si, nikdy viac…

To je ťažká otázka, je mnoho miest ktoré sú úžasné. Naše posledné turné v USA bolo skvelé, videli sme tam mnoho zaujímavých vecí. Takisto v Európe je veľa krásnych miest a úžasné je to, že tieto miesta nevnímaš z pohľadu bežného turistu, ale z úplne iného zorného poľa. Čo sa týka tých druhých miest, na to je ešte ťažšie odpovedať. Napríklad v Indonézii sme zažili nie moc pekné chvíle, keď sme mali v backstage namaľované hákové kríže a pár ľudí tam skutočne aj hajlovalo. Ale to nechcem povedať, že by všetci Indonézania boli takí a nechcel by som sa tam vrátiť. Len že to bol veľmi zvláštny a nepríjemný zážitok.

Keďže aj Belgicko je známe kvalitnými pivami, aj Česká republika, ktoré patria k tvojím obľúbenejším, mne osobne chutia len české pivá.

Určite sa mýliš, pretože si ešte isto neochutnal všetky belgické pivá. Mám rád rôzne pivá, české sú určite skvelé, ale mne najviac chutí pivo tu z miestneho pivovaru Tri fontány. Určite, ak tu niekedy budete, tak ho vyskúšajte. Máme tu bary, kde čapujú aj 300 rôznych druhov piva, takže určite sa každému pivkárovi platí nás navštíviť.

Na záver poznáš nejaké české alebo slovenské kapely, si zberateľom vinylov?

Už dlhú dobu zbieram CD aj vinyly – mám ich niekoľko tisíc. Čo sa týka českých kapiel, poznám niekoľko a s niektorými sme aj spolu hrali na Brutal Assault. Len tak z hlavy ma napadá FLESHLESS alebo PANDEMIA.

Ďakujeme Sven za rozhovor a tvoje outro pre fanúšikov?

Určite si vypočujte náš nový album, dali sme doňho veľa našej energie. A ak chcete vidieť poriadne zvrátenú hororovú show. Tak navštívte jeden z našich koncertov, určite to neoľutujete.

Ignis Infernus, Viliam Varg Becler

Preklad: Juraj Bednárik

Related Articles

Back to top button